Nöroşirurji

NöroşirurjiBeyin, Omurilik ve Sinir Cerrahisine tıp dilinde Nöroşirurji deniyor. Vücudumuzun iletişim mekanizmasını oluşturan sinir sistemimizdeki fiziki bozulmalara yönelik cerrahi müdaheleler nöroşirurji kapsamında yer alıyor. Sık görülen rahatsızlıklar arasında sayılan boyun ve bel fıtıkları nöroşirurjinin en yaygın kullanım alanını oluşturuyor.

Özel Çapa Hastanesi; beyin cerrahisi ünitesinde mikrocerrahi yöntimi uygulanarak sinir sistemi operasyonları gerçekleştirilmektedir.
Mikrocerrahinin uygulandığı rahatsızlıklar:
Boyun fıtığı (mikrodiskektomi)
El-bilek kanalı hastalığı.
Diğer sinir sıkışmaları,
Kaza sonrası oluşan beyin kanamaları ve koma hali.
Beyin tümörleri.
Kaza ve diğer etkenlerle oluşan omurga kırıkları.
Felçler.
Anevrizma (damar baloncuğu) gibi nedenlerle oluşan kanamaları.
Beyin omirilik tümörleri.
Doğuştan varolan beyinde su toplanması ve omurilik anımalileri.

Bel Fıtığı
Bel kısmında omurgalar arasındaki kıkırdak yapının yırtılarak omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırmasıdır. Şiddetli bel ağrısı yapar. Daha sonra ağrı ayağa yayılır. İstirahat ve ağrı kesicilerle yapılan tedaviden beklenen sonuç alınamadığı takdirde yaşam kalitesini bozan ayakta felç durumu oluşabilir. Bu durumda mikrocerrahi uygulanarak yapılan erken müdaheler ile sonuç alınabilmekte ve hasta kısa sürede eski yaşantısına dönmektedir. Geç kalınması durumunda ağrılar ve felçler kalıcı olabilir. Uygulanmakta olduğumuz teknoloji ile sabah bel fıtığı operasyonu geciren bir kimse akşam üzeri (özellikle nukleoplasti veya nukleotomide) evine dönebilir. En çok iki hafta içinde iş başı yapabilir.

Boyun Fıtığı
Omurganın boyun kısmında oluşan yırtılma ve sinir sıkışmasıdır. Boyun ve kol ağrısı ile ortaya çıkar. Her iki kol ve bacakta ortaya çıkabilir ve yatağa bağımlı hale getirebilir. İlaç kullanarak ve boyunluk takılarak başlanan tedavi yeterli olmadığı taktirde mikrocerrahi ile ameliyat gerekir. Ameliyat sonrası bel fıtığına göre daha erken düzelme gösteren hasta 10 gün içinde işine dönebilir.

El Bilek Kanalı Hastalığı
Orta yaşı geçmiş kişilerde özellikle kadınlarda veya bilek gücüyle uzun süre çalışanlarda el ve kolda uyuşma ve ağrı ile ortaya çıkar. Genellikle geceleri, ileri safhada gündüzleri de görülür. Hastalığın nedeni el-bilek kanalındaki sıkışmadır. Lokal anastezi ile yapılan kısa bir cerahi uygulama sonucu hastalık tamamen düzelebilir ve hastanede yatmaya gerek kalmaz.

Ekip Çalışması
Sinir sistemindeki deformasyonların yol açtığı ve yaşam kalitesini bozucu sonuçları nedeniyle cerrahi müdahale gerektiren rahatsızlıkların tedavisi tam bir ekip çalışmasıyla sağlanır. Bu operasyonlarda beyin cerrahisi uzmanı ile nörolojik fizik tedavi ve dahiliye bilgi birikimleriyle kullanmaktadırlar.  Beyin tümörü, omurilik tümörü ve omurga kırıkları ile diğer tedaviler de amaç hastanın en kısa sürede normal yaşama dönmesini sağlamaktadır. Bunun için hastalara ameliyat sonrası her türlü rehabilitasyon hizmeti sunulmaktadır.  Mikrocerrahi yöntemi size ameliyat olduğunuzu bile hissettirmez. Hiç bir zaman geç kalmadığınızı biliniz. Ancak erken tanı ve erken müdahale daha iyi sonuç verir.

yükleniyor..